Pozwolenie AEO. Skomplikowane kontrole celne, zagubiony ładunek, niedotrzymane terminy – dla wielu firm zajmujących się handlem te wyzwania są nieuniknioną częścią globalnego krajobrazu handlowego. Istnieje jednak konkretne rozwiązanie dla firm, które chcą usprawnić swoją wysyłkę: Certyfikat AEO. AEO to skrót od Authorised Economic Operator. Po polsku: upoważniony przedsiębiorca AEO. Jest to certyfikat, przyznawany przez organy celne w Unii Europejskiej. Jest to prestiżowe wyróżnienie i znak jakości, dający firmom przewagę konkurencyjną na globalnym rynku.
Wyobraź sobie następujący zalety: uproszczone procedury celne, które eliminują uciążliwą papierkową robotę i skracają czas odprawy celnej, oraz brak potrzeby kosztownych gwarancji bezpieczeństwa, które zmniejszają płynność finansową. Oto przydatne informacje w tym temacie.
Czym jest świadectwo AEO?
Pozwolenie AEO zostało wprowadzone w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa w międzynarodowym handlu, a również po to, aby usprawnić płynność przepływu towarów przez granice. Certyfikat ma na celu akredytację firm, które są godne zaufania. Unia Europejska, jako pierwsza wprowadziła taki program na świecie, miało to miejsce w 2008 roku.
Obecnie certyfikacja AEO jest przeznaczona dla firm zajmujących się międzynarodowym handlem towarów, w tym importerów, eksporterów, producentów, przewoźników i agentów celnych. Firmy muszą spełniać określone kryteria związane z przestrzeganiem przepisów celnych, wypłacalnością finansową, standardami bezpieczeństwa i ochrony oraz procedurami prowadzenia dokumentacji, aby uzyskać pozwolenie AEO.
Jakie korzyści zapewnia certyfikat AEO?
Najważniejszą z korzyści są uproszczone procedury celne, co przekłada się na szybszy odbiór/ wysyłkę towarów i mniej papirologii z tym związanie. Ostatecznie prowadzi do skrócenia czasu realizacji, poprawy wydajności i oszczędności kosztów.
Firma może również liczyć na mniejszą ilość kontroli, oraz priorytetowe traktowanie w razie wytypowania danego ładunku do kontroli. A nawet istnieje opcja wybrania miejsca, w którym będzie przeprowadzona kontrola.
Dodatkowo, świadectwo AEO jest cenne przy zawieraniu nowych umów biznesowych, ponieważ partnerzy mogą ufać, że produkty zostaną wysłane na czas i szybko i są bezpieczne.
W programie uczestniczy ponad 70 krajów i istnieją podobne inicjatywy w innych regionach świata uznawane w ramach umów dwustronnych – więcej na ten temat na końcu wpisu.
Jak ubiegać się o pozwolenie AEO?
Uzyskanie certyfikatu może być czasochłonne, ponieważ wydanie certyfikatu może trwać nawet 120 dni od daty przyjęcia wniosku. Istnieje możliwość wydłużenia tego czasu o 90 dni. Wynika to z tego, że urząd skarbowo-celny daje czas na dostosowanie się do kryteriów, przed ostatecznym odrzucenie wniosku. Usługę realizuje się przez platformę usług elektronicznych urzędu skarbowo-celnego. Wniosek AEO można złożyć za darmo. Warto także wiedzieć, że istnieje możliwość odwołania się od wniosku.
Urzędnicy oceniają finanse, procedury wysyłki, zgodność z wymogami celnymi, zarządzanie jakością i wiedzę celną wśród pracowników. Dlatego warto przejść szkolenia celne, podczas którego zostaną dogłębnie wyjaśnione wszystkie kwestie związane z przestrzeganiem zasad. Generalnie Twoja firma będzie musiała wykazać:
- Zgodność celną i podatkową.
- Zgodność z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.
- Wypłacalność finansową.
- Przedstawić trzeba będzie także historię działalności.
Po złożeniu wniosku może być konieczne udzielenie odpowiedzi na dalsze pytania urzędników i przygotowanie się do oficjalnego audytu. Niezbędne jest także opracowanie i wdrożenie planu monitorowania, aby skutecznie przestrzegać kryteriów statusu AEO w przyszłości i go nie stracić. Należy również przeprowadzać regularne wewnętrzne i zewnętrzne przeglądy zgodności ze statusem AEO.
Certyfikat upoważnionego przedsiębiorcy AEO w innych krajach
Podobne programy do AEO istnieją na całym świecie, a każdy z nich ma własne wymagania i korzyści. Na przykład Stany Zjednoczone mają CTPAT, Kanada ma PIP, a Japonia ma własny program AEO (taka sama nazwa, ale nieco inne zasady).
Mimo że istnieją pewne podobieństwa między programami, takie jak koncentracja na bezpieczeństwie łańcucha dostaw, certyfikaty te nie są automatycznie uznawane wzajemnie przez różne kraje. Jednak niektóre kraje mogą mieć umowy lub porozumienia w zakresie uznawania, lub współpracy między tymi programami, co ułatwia handel międzynarodowy dla przedsiębiorstw uczestniczących w tych programach.
Unia Europejska wdrożyła na przykład wzajemne uznawanie programów AEO z takimi krajami jak Norwegia, Szwajcaria, Japonia, Mołdawia, Stany Zjednoczone, Chiny i Wielka Brytania.